Pro zacatek sem dam, jak by se mela RP postava chovat podle sveho presvedceni.
Devět jednotlivých přesvědčení definuje vąechny kombinace zákona, chaosu, zla a dobra. Kaľdý popis vykresluje typickou postavu tohoto přesvědčení. Pamatuj, ľe jednotlivci se od této normy odchylují a daná postava se můľe v průběhu dnů chovat více či méně v souladu se svým přesvědčením. Pouľívej tyto popisy jako vodítko, ne jako předpis.
Prvních ąest přesvědčení, od zákonného dobra aľ po chaotického neutrála jsou standardní přesvědčení pro postavy hráčů. Tři zlá přesvědčení jsou pro netvory a padouchy.
Zákonné dobro, "Křiľák": Zákonně dobrá postava se chová tak, jak se od dobré osoby čeká. Spojuje závazek boje se zlem s posluąností konat tak neúnavně. Mluví pravdu, drľí své slovo, pomáhá těm co jsou v nouzi a zakročuje proti nespravedlnosti. Zákonně dobrá postava nesnáąí, kdyľ zůstane vina nepotrestána. Alhandra, paladin, která nelítostně bojuje se zlem a která vľdy a bez zaváhání ochraňuje nevinné, je zákonně dobrá.
Zákonné dobro je nejlepąí přesvědčení jaké si můľeą zvolit, protoľe spojuje čest a soucit.
Neutrální dobro, "Dobrodinec": Neutrálně dobrá postava dělá to nejlepąí, co dobrá osoba můľe dělat. Je oddána myąlence pomáhat druhým. Pracuje s králi a úředními osobami, ale necítí se jimi být vázána. Jozan, kněz který pomáhá ostatním podle jejich potřeb, je neutrálně dobrý.
Obvyklý výraz pro neutrální dobro je "pravé dobro".
Neutrální dobro je nejlepąí přesvědčení jaké si můľeą zvolit, protoľe znamená konat dobro bez ohledu na řád.
Chaotické dobro, "Rebel": Chaoticky dobrá postava koná tak, jak jí přikazuje svědomí, bez ohledu na to, co od ní ostatní očekávají. Jde si svou vlastní cestou, ale je laskavá a shovívavá. Věří v dobro a v to "správné", ale nemá přílią pochopení pro zákony a omezení. Nesnáąí, kdyľ se někdo snaľí ostatní zastraąit a říkat jim, co mají dělat. Následuje svůj vlastní morální kompas, který, ačkoliv je dobrý, nemusí souhlasit s tím, jaký má společnost okolo ní. Soveliss, hraničář, který přepadá výběrčí daní zlého barona, je chaoticky dobrý.
Chaotické dobro je nejlepąí přesvědčení jaké si můľeą zvolit, protoľe spojuje dobré srdce se svobodným duchem.
Zákonný neutrál, "Soudce": Zákonně neutrální postavy konají tak, jak jim nařizuje zákon, tradice nebo osobní kodex. Řád a organizace jsou pro ni prvořadé. Můľe věřit v osobní řád a ľít podle kodexu nebo morálních zásad, nebo můľe věřit v řád pro vąechny a dávat přednost silné, organizované vládě. Ember, mniąka, která následuje svůj řád bez toho, ľe byla ovlivněna potřebnými nebo pokuąením zla, je zákonně neutrální.
Obvyklý výraz pro zákonného neutrála je "pravý zákon"
Zákonný neutrál je nejlepąí přesvědčení jaké si můľeą zvolit, protoľe znamená, ľe jsi spolehlivý a čestný bez toho, abys byl fanatik.
Neutrál, "Nerozhodný": Neutrální postava dělá to, co ji přijde jako dobrý nápad. Nepoci»uje silnou náklonnost k jedné či druhé straně, pokud přijde na zlo proti dobru nebo zákonu proti chaosu. Větąinou neutralita znamená nedostatek přesvědčení nebo zaujatosti spíą neľ věrnost neutralitě. Taková postava uvaľuje o dobru jako o lepąí variantě neľli je zlo. Konec konců, raději by měla dobré sousedy a panovníky neľ zlé. Nicméně není osobně rozhodnutá udrľovat dobro nějakým abstraktním nebo obecným způsobem. Mialee, kouzelnice, která se oddává svému umění a je znuděná sémantikou morálních debat, je neutrální.
Na druhé straně některé neutrální postavy se pro neutralitu rozhodly filozoficky. Pohlíľejí na dobro, zlo, řád a chaos jako na neľádoucí a nebezpečné extrémy. Zastávají střední cestu neutrality jako nejlepąí, nejvyrovnanějąí cestu pro dlouhodobý rozvoj.
Obvyklý výraz pro neutrála je "pravý neutrál".
Neutrál je nejlepąí přesvědčení jaké si můľeą zvolit, protoľe znamená, ľe se chováą přirozeně, bez ovlivnění nebo nátlaku.
Chaotický neutrál, "Svobodný duch": Chaoticky neutrální postava se řídí podle svých chvilkových nápadů. V první a poslední řadě je individualista. Cení si své vlastní svobody, ale nesnaľí se ochraňovat svobodu jiných. Vyhýbá se autoritám, nesnáąí omezení a staví se proti tradicím. Neutrální postava nenaruąuje organizaci úmyslně, jako součást nějakého taľení nebo anarchie. Aby mohl něco takového dělat, musel by být motivován buď dobrem (a mít touhu ostatní osvobodit) nebo zlem (a chtít ostatní, co jsou jiní neľ on, vidět trpět). Devis, bard, který se toulá zemí a ľiví se svým důvtipem, je chaotický neutrál.
Obvyklý výraz pro chaotického neutrála je "pravý chaos".
Pamatuj, ľe chaoticky neutrální postava můľe být nepředvídatelná, ale její chování není zcela náhodné. Není stejně pravděpodobné, ľe z mostu skočí, jako ľe jej přejde.
Chaotický neutrál je nejlepąí přesvědčení jaké si můľeą zvolit, protoľe představuje skutečné osvobození od společenských omezení a od zapálenosti dobrodinců.
Zákonné zlo, "Vládce": Zákonně zlý padouch si metodicky bere to, co chce, v rámci svého kodexu chování bez ohledu na to, koho tím zraní. Stará se o tradici, věrnost a řád, ale nezajímá ho svoboda, důstojnost nebo ľivot. Hraje podle pravidel, ale nelítostně a bez soucitu. V hierarchii se cítí příjemně a rád by vládl, ale je ochotný i slouľit. Ostatní soudí ne podle jejich činů, ale podle rasy, náboľenství, původu nebo sociálního zařazení. Nesnáąí poruąování zákonů nebo slibů. Tato neochota je částečně způsobena jeho přirozeností a částečně tím, ľe závisí na řádu, který jej ochraňuje před těmi, kdoľ se mu postaví na morálním poli. Někteří zákonně zlí padouąi mají konkrétní tabu, jako například chladnokrevně nezabíjet (ale mají na to poskoky) nebo nenechat ubliľovat dětem (pokud to jde). Představují si, ľe je tyhle ústupky svědomí povyąují nad bezzásadové padouchy. Intrikující baron, který roząiřuje svou moc a vykořis»uje svůj lid, je zákonně zlý.
Někteří zákonně zlí lidé a stvoření jsou zasvěceni zlu se stejným zápalem, jako je křiľák zasvěcen dobru. Kromě toho, ľe jsou ochotni páchat nepravosti pro svůj vlastní zisk, mají potěąení v ąíření zla jako takového. Mohou také konat zlo jako část sluľby zlému boľstvu nebo pánovi.
Zákonné zlo je také někdy nazýváno "ďábelské", protoľe ďáblové jsou ztělesněním zákonného zla.
Zákonné zlo je nejnebezpečnějąím přesvědčením, protoľe představuje metodické, záměrné a často úspěąné zlo.
Neutrální zlo, "Zločinec": Neutrálně zlý padouch dělá vąechno, co mu projde. Jede na svoje triko, jednoduąe a prostě. Neroní slzy pro ty, co zabije (a» je to kvůli zisku, zábavě nebo příleľitosti). Nemá nijak v lásce řád a ani si nedělá iluze, ľe dodrľováním zákonů, tradic nebo kodexu by se stal lepąím nebo ąlechetnějąím. Na druhé straně nemá nespokojenou povahu nebo lásku ke střetům, jako má chaoticky zlý padouch. Kriminálník, který okrádá a vraľdí, aby dostal co chce, je neutrálně zlý.
Někteří neutrálně zlí padouąi berou zlo jako ideál, páchají zlo pro ně samotné. Nejčastěji jsou takoví zloduąi oddáni zlému boľstvu nebo tajnému společenství.
Obvyklý výraz pro neutrální zlo je "pravé zlo".
Neutrální zlo je nejnebezpečnějąí přesvědčení, protoľe představuje čisté zlo bez cti a bez alternativ.
Chaotické zlo, "Ničitel": Chaoticky zlá postava dělá cokoliv, do čeho ho ľene její chtivost, nenávist a touha po ničení. Je horkokrevná, krutá, náladově zlá a nepředvídatelná. Je nelítostný a brutální, jen aby dostal co chce. Pokud je rozhodnut ąířit zlo a chaos, je jeątě horąí. Naątěstí jsou jeho plány nahodilé a jakákoliv skupina ke které se přidá nebo kterou zaloľí, je mizerně organizovaná. Obvykle je moľné donutit chaoticky zlé lidi spolupracovat jenom silou a jejich vůdce vydrľí jenom tak dlouho, dokud dokáľe odráľet pokusy jej sesadit nebo zavraľdit. Posedlý čaroděj sledující ąílené plány pomsty a zkázy je chaoticky zlý.
Chaotické zlo je také někdy nazýváno "démonické", protoľe démoni jsou ztělesněním chaotického zla.
Chaotické zlo je nejnebezpečnějąí přesvědčení, protoľe představuje zničení nejenom krásy a ľivota, ale také řádu, na kterém krása a ľivot závisí.

RP
Započal
Host_Kilgor_*
, 30.10.04 19:56
1 odpověď na toto téma
#1 Host_Kilgor_*
Odesláno 30.10.2004 19:56
#2 Host_Kilgor_*
Odesláno 30.10.2004 20:01
Pridam jeste neco, co by mohlo RP hracum trochu pomoci.
Povaha
Rozhodni se, jak se tvá postava chová, co má ráda, co chce od ľivota, co ji děsí a co ji rozčiluje. Rasa a přesvědčení jsou dobrým počátečním bodem, ze kterého při určení povahy postavy vyjít, ale je chyba tím končit. Udělej svého zákonně dobrého trpaslíka (nebo kohokoliv jiného) odliąného od vąech ostatních zákonně dobrých trpaslíků.
©ikovný trik, jak vytvořit zajímavou povahu pro svou postavu, je zahrnout do ní nějaký druh sporu. Např. Tordek je zákonný, ale také trochu hrabivý. Můľe mít nutkání sem tam něco ukrást, pokud si to dokáľe zdůvodnit.
Povaha tvojí postavy se můľe časem měnit. Jenom proto, ľe jsi jednou nějak rozhodl o povaze své postavy, na těchto faktech nemusíą trvat, jako by to bylo písmo svaté. Nech svou postavu růst a vyvíjet se, stejně jako se vyvíjí i skuteční lidé.
Pozadí
Rozhodni se, jaký byl doposud ľivot tvojí postavy. Tady je několik otázek, které ti pomohou:
Proč se rozhodla stát dobrodruhem? Jak si osvojila své povolání? Bojovník, například, mohl slouľit v armádě, pocházet z rodiny vojáků, mohl se učit na vojenské ąkole nebo mohl být válečníkem-samoukem.
Kde získala své počáteční vybavení? Poskládala jej v průběhu času kus po kuse? Byl to dar na rozloučenou od rodičů nebo učitele? Má některá z jejich osobních věcí pro ni zvláątní význam?
Jaká je nejhorąí věc, co se jí kdy stala?
Jaká je nejlepąí věc, co se jí kdy stala?
Je v kontaktu se svou rodinou? Co si o ní myslí?
Povaha
Rozhodni se, jak se tvá postava chová, co má ráda, co chce od ľivota, co ji děsí a co ji rozčiluje. Rasa a přesvědčení jsou dobrým počátečním bodem, ze kterého při určení povahy postavy vyjít, ale je chyba tím končit. Udělej svého zákonně dobrého trpaslíka (nebo kohokoliv jiného) odliąného od vąech ostatních zákonně dobrých trpaslíků.
©ikovný trik, jak vytvořit zajímavou povahu pro svou postavu, je zahrnout do ní nějaký druh sporu. Např. Tordek je zákonný, ale také trochu hrabivý. Můľe mít nutkání sem tam něco ukrást, pokud si to dokáľe zdůvodnit.
Povaha tvojí postavy se můľe časem měnit. Jenom proto, ľe jsi jednou nějak rozhodl o povaze své postavy, na těchto faktech nemusíą trvat, jako by to bylo písmo svaté. Nech svou postavu růst a vyvíjet se, stejně jako se vyvíjí i skuteční lidé.
Pozadí
Rozhodni se, jaký byl doposud ľivot tvojí postavy. Tady je několik otázek, které ti pomohou:
Proč se rozhodla stát dobrodruhem? Jak si osvojila své povolání? Bojovník, například, mohl slouľit v armádě, pocházet z rodiny vojáků, mohl se učit na vojenské ąkole nebo mohl být válečníkem-samoukem.
Kde získala své počáteční vybavení? Poskládala jej v průběhu času kus po kuse? Byl to dar na rozloučenou od rodičů nebo učitele? Má některá z jejich osobních věcí pro ni zvláątní význam?
Jaká je nejhorąí věc, co se jí kdy stala?
Jaká je nejlepąí věc, co se jí kdy stala?
Je v kontaktu se svou rodinou? Co si o ní myslí?
0 uživatelů si čte toto téma
0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních